Oddech i dykcja wokalisty

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

W mowie potocznej używamy oddechu płytkiego i nawet nad tym się nie zastanawiamy. Odbywa się to automatycznie i nieświadomie. Spotykamy kogoś i zaczynamy rozmowę nie myśląc o tym ile potrzebujemy powietrza aby wypowiedzieć kilka słów, a przy tym robimy przerwy bo grzeczność wymaga aby pozwolić naszemu rozmówcy dojść do słowa. No chyba, że ktoś jest bardzo gadatliwy i przetrzymuje rozmówcę bo trafił na dobrego słuchacza, ale w takim wypadku nie jest to już rozmowa lecz monolog.

Celowo użyłam słowa z dziedziny teatru gdyż wyższy stopień wtajemniczenia operowania oddechem niż posiada przeciętny rozmówca należy do aktora i wokalisty.

Zarówno aktor jak i wokalista muszą włożyć wiele wysiłku w umiejętność posługiwania się oddechem i powiększenia pojemności płuc, a nie jest to prosta sprawa, zwłaszcza dla kobiet i nie przychodzi z dnia na dzień.Wymaga to długiego i systematycznego treningu.

Większe możliwości mają tu mężczyźni chociażby z racji swojej fizycznej budowy klatki piersiowej i naturalnego oddechu przeponowego. Nie znaczy to jednak, że mężczyźni chcący osiągnąć długi oddech dla uprawiania zawodu aktora czy śpiewaka nie muszą nad nim pracować.

Jako że oddech jest podstawą panowania nad wypowiadanym słowem u aktora czy też śpiewaną frazą u wokalisty, zarówno aktor jak i wokalista muszą wiele godzin poświęcić na trening całego aparatu głosowego łącznie z mięśniem przepony.

W pierwszej kolejności należy wprawić w ruch przeponę, a do tego świetnie nadają się ćwiczenia dykcji, która jest równie ważna dla wokalisty jak i dla aktora.

Zarówno schematy do ćwiczeń dykcji jak i wskazówki do świadomego, podpartego przeponą oddechu znajdziesz w lekcjach mojego kursu, a w razie jakichkolwiek niejasności i pytań masz prawo do bezpłatnych konsultacji ze mną poprzez SKYPE.

Szczególnie przydatne z wyżej podanych zagadnień znajdziesz w następujących lekcjach: 5, 9, 11, 12, 14, 15, 16.

Polecam osobom, które są w okresie mutacji głosu i nie tylko.

Jeśli jesteś zainteresowany/a wystarczy wejść na stronę: Zamówienie pojedynczych lekcji, a tam znajdziesz wszystkie wskazówki jak tego dokonać.

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

4 komentarze »

 • Krzys napisał(a):

  Dzień dobry nie wiem czy trafiłem na wlasciwy temat szukam porady kogos kto zna sie na wokalu i bylbym wdzieczny gdyby Pani doradzila mi w jednej sprawie .. Otóż mam problem z tym ze kazdy twierdzi ze mam super glos ale ja twierdze inaczej .. Dlatego ze ja tylko doskanale potrafie z paradiowac niektore piosenki na „Pectus -to co chcialbym ci dac” wychodzi mi nie mal ze bez bledow
  ale niestety niewiem jaka jest moja tonacja i przedewszystkim nieznam swojego glosu potrafie tylko paradiowc niektorzy tez mowia ze brak mi dykcjii Pisalem juz do pani wczesniej na forum mutacji gosu i pomogla mi Pani .. Bardzo proszę o jakąs porade .. gdyby pani mogła

  • Krystyna napisał(a):

   Najlepiej będzie jak zgłosisz się do mnie na przesłuchanie wstępne (jest bezpłatne) poprzez Skype, a wtedy będziemy mogli porozmawiać o Twoich problemach.

 • Krzys napisał(a):

  Przepraszam , że nie odpisałem .. Dziękuje Pani .. przy najbliższej okazji pójdę do sklepu . i kupie mikrofon .. bo nie mam . niestety . i zgłoszę sie do Pani .. Dziękuje .. Do Usłyszenia

Kanał z komentarzami | TrackBack URL


Skomentuj

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline