Jak długo?

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

W ostatnich dniach otrzymuję szereg listów z zapytaniem:

„jak długo muszę ćwiczyć, aby zostać profesjonalnym wokalistą”?

Wybaczcie drodzy czytelnicy, ale to świadczy tylko o tym, jak pobieżnie czytacie wpisy na moim blogu, albo nie czytacie ich wcale, bo już na pierwszej stronie piszę o tym ile czasu trzeba poświęcić na osiągnięcie podstawowych umiejętności z wokalistyki.

Ażeby być profesjonalistą w śpiewie artystycznym, trzeba ćwiczyć stale tzn. również wtedy kiedy osiągniesz już umiejętność posługiwania się głosem na tyle aby wykonać utwór podany Ci przez kompozytora lub napisany przez siebie.
Bo jeśli tego nie będziesz robić, to w którymś momencie zaczniesz się cofać i chociaż przeciętny słuchacz tego nie zauważy, to konkurencja wykorzysta ten fakt aby Cię wyeliminować z rynku.

Kilka brutalnych słów prawdy powinno Cię uświadomić jak ważne są stałe, regularne treningi i kontrola osoby kompetentnej, obiektywnej, oceniającej Twoje umiejętności wokalne, których sam/sama nie zawsze jesteś w stanie spostrzec i poprawić.

Muszę dodać, że ważne są w tym wypadku rownież indywidualne predyspozycje i zespół uzdolnień muzycznych kandydata.

Dlatego nie można uogólniać i wszystkich zapewnić w jakim dokładnie czasie osiągnie perfekcjonizm w danej dziedzinie, bo to zależy również od danej osobowości, jego cech wrodzonych i nabytych. Od samodyscypliny kandydata i zaufania do prowadzącego instruktora, nauczyciela czy trenera.

Na zakończenie dodam jeszcze tylko, że szkoła przeznacza na podstawowe wykształcenie wokalisty 4 (cztery) lata nauki.

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

4 komentarze »

 • Gosia napisał(a):

  Jak mam się nauczyć śpiewać jak nie posiadam żadnego instrumentu klawiszowego???

 • Piotr napisał(a):

  Słyszałem ostatnio, że robienie brzuszków dużo daje do śpiewania. Czy to prawda? Jeżeli będę wzmacniał mięsnie brzucha ćwiczeniami fizycznymi to głos będzie rowijał się znacznie szybciej?

  • Krystyna napisał(a):

   Wzmocnione mięśnie brzucha przyczyniają się do większej sprawności mięśnia przepony, a tym samym do sprawności oddechu jako podstawy do panowania nad dźwiękiem.

Kanał z komentarzami | TrackBack URL


Skomentuj

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline