Jak chronić głos przed zniszczeniem

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

Jak chronić głosPadło pytanie „jak śpiewać, by nie zedrzeć sobie głosu?”.

Przede wszystkim trzeba przestrzegać higieny głosu. Piszę o tym w lekcji siódmej mojego kursu. Dla zainteresowanych rozwinę nieco ten temat.

Głos ludzki to delikatny instrument i jedyny w swoim rodzaju.

Nie dostaniesz do niego części zamiennych w żadnym sklepie muzycznym. Myli się ten kto myśli, iż wrzeszcząc na estradzie, w przerwie zaciągając się dymkiem z papierosa, a do tego jeszcze popłucze zimnym piwkiem rozgrzane gardło, że zdobędzie sławę i pieniądze bez uszczerbku na jego więzadłach głosowych.

Największym wrogiem wokalisty jest niewątpliwie nikotyna.

W postaci smolistego nalotu osadza się na narządach mowy i oddechu. Bezsprzecznie powoduje zaburzenia funkcji życiowych całego układu oddechowego, poszczególnych organów: jamy ustnej, zatok, gardła, krtani, oskrzeli i płuc. Ogólnie rzecz biorąc jest przyczyną nieżytów, a następnie wielu chorób nowotworowych tych narządów. Znam takie przypadki z życia, gdy śpiewak operowy (mój kolega z pracy, nałogowy palacz),  musiał mieć usunięte więzadło głosowe z tego powodu, do końca życia będzie mówił tylko szeptem. Inny kolega zachorował na raka ślinianki ze skutkiem śmiertelnym.

Palenie nałogowe wpływa też na obniżenie skali i na zmianę (w sensie negatywnym) barwy głosu. Pragnę zaznaczyć, że nie tylko palenie, ale również przebywanie w gronie osób palących w pomieszczeniach zamkniętych jest szkodliwe.

Piszę o tym ku przestrodze, bo jeśli śpiew jest twoją pasją, to musisz wiedzieć jakie są zagrożenia, żeby ich uniknąć i nie zmarnować sobie głosu.

Tymczasem radzę śpiewać regularnie z użyciem oddechu przeponowego i wnikliwie tego przestrzegać, dopóki nie wejdzie w nawyk.

Po intensywnych ćwiczeniach wokalnych i ćwiczeniach dykcji, cały aparat głosowy jest mocno rozgrzany. Możesz popić wodą, ale tylko letnią i ciepłą, nigdy zimną, ani gorącą.

Rób przerwy między ćwiczeniami, nie śpiewaj bez wytchnienia, z chwilą gdy poczujesz zmęczenie mięśni jamy ustnej i gardła, natychmiast zaprzestań dalszego treningu. Po kilkuminutowym odprężeniu możesz ponowić próbę. Sama/sam musisz wyznaczyć czas swojej lekcji praktycznej z początkiem nauki śpiewu. Twoja kondycja z czasem będzie się zwiększać.

Bardzo ważnym składnikiem aparatu głosowego wokalisty jest też błona śluzowa. Nie niszcz jej ostrymi potrawami, zalewami octowymi, alkoholem, gorącymi i zimnymi napojami. Nie śpiewaj w zimnych, nieogrzewanych pomieszczeniach zimową porą. Nie śpiewaj latem bezpośrednio po „kąpieli słonecznej”, więzadła głosowe są wówczas mocno przekrwione i osłabione, a co za tym idzie są w niedyspozycji.

Nie zapominaj również o zdrowym odżywianiu i dbaniu o sprawność fizyczną, gdyż jest to warunkiem dobrej kondycji psychicznej wokalisty, a co za tym idzie – bogatsza barwa głosu.

A Ty w jakich okolicznościach masz problem z głosem i jak sobie z tym radzisz? Napisz w komentarzu.

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

213 komentarzy »

 • Przemek pisze:

  Witam mam 14 lat .Jestem w 6 klasie szkoły muzycznej. Kilka lat temu 2-3 pięknie spiewałem każdą piosenke typu pop i podobne takie popularne ale wstydziłem sie spiewac przed kolegami rodziną. Raz pani w szkole muzycznej na kszałceniu słuchu powiedziała ze powinienem isc do chóru stuligrosza gdyz wyciągnołem game nie pamiętam jaką ale wysoką i nie łamałem drugiego tetrachordu . Teraz mój głos ma skale okołu 1,5 oktawy ale więcej spiewam lecz nie sprawia mi to przyjemności. Szkoda ze przed mutacją go nie uzywałem więcej . mam pytanie czy po mutacji mój głos bendzie rownie dobry jak przedtem. Rozumiem to ze bendzie nizszy ale mam nadzieje ze tak samo ładny. Z góry dziękuje za odpowiedz.
  P.S przpraszam za błędy.

  • Krystyna pisze:

   Prwdopodobnie będzie, choć na pewno zmieniony ale niekoniecznie niższy. Bo jeśli będzie o zabarwieniu tenorowym to też będzie wysoki. Poczekajmy… zobaczymy.

 • Łukasz pisze:

  Witam,
  na przełomie maja i kwietnia 2010r. zaczęła mi się mutacja głosu.
  Przez ten czas starałem się nie śpiewać dużo i nie krzyczeć,
  a nawet dbałem o swój głos.
  Czy możliwe jest to, że przechodzę mutację już ponad 3, rok
  i dalej nie mogę ładnie zaśpiewać?
  Czy możliwe żeby mutacja aż tyle trwała i jeszcze się nie skończyła?
  Pozdrawiam i proszę o pomoc :)

 • Malina pisze:

  Witam,
  jestem dziewczyną i mam 16 lat. Od 3 lat często śpiewam publicznie. Półtora roku temu występowałam na konkursie, i nie poszło mi na nim najlepiej. Mianowicie, tak jakby zabrakło mi głosu w wyższej partii mojej solówki. Po tej porażce nie chciałam więcej śpiewać. Miałam dość długą przerwę, w końcu przełamałam się i dalej śpiewam. Jednak od pewnego momentu mój głos zaczął byś bardzo drżący, często ‚zanika’ i chrypnie. Gardło często mnie pobolewa po śpiewie, i ostatnio nawet miałam dość duże problemy z wydobywaniem głosu. Coraz częściej obawiam się swoich występów, i tego , że mój głos poprostu nie podoła. Sama nie wiem czy mam w tym momencie mutację, czy te problemy są spowodowane od strony psychicznej… Z góry dziękuję za wszelakie porady =)

  • Krystyna pisze:

   Proszę zawsze podawać swoje imię.
   Aby upewnić się czy zanikanie głosu i chrypka nie są wynikiem mutacji i nadmiernego używania głosu w owym okresie, należy poddać się profesjonalnemu badaniu przez lekarza foniatrę lub przynajmniej laryngologa.

 • sm1984 pisze:

  witam. mam 15 lat i właśnie ukończyłam SM Istopnia. od 2lat chodze na lekcje śpiewu i bdb mi to idzie. moja skala to 4,5oktawy za 2 tygodnie mam zaśpiewać całe wesele. co mam zrobić żeby zaśpiewać całą noc bez większego wysiłku i by nie zedrzeć głosu.?nigdy jeszcze nie śpiewałam całego wesela i dlatego sie troche obawiam..prosze o rade..

 • Patryk pisze:

  Dzień dobry. W styczniu kończę 15 lat, a wydaje mi się że mutacja głosu się u mnie jeszcze nie rozpoczęła. Czy to normalne? Proszę o szybką odpowiedź.

  • Krystyna pisze:

   Być może nie albo przechodzisz ją bardzo łagodnie. Najlepiej poradź się specjalisty lekarza-foniatry lub choćby laryngologa. Pozdrawiam.

Kanał z komentarzami | TrackBack URL


Skomentuj

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline