Granice wieku dla wokalisty

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

Granice wieku dla wokalistyKiedy rozpocząć kształcenie głosu?

Wszystko zależy od tego, jaki gatunek wokalu chcesz uprawiać i jakie są twoje możliwości psycho-fizjologiczne.

Głos ludzki jest indywidualną cechą każdego człowieka. Można to porównać do linii papilarnych kciuka, nie ma dwóch jednakowych. Jest jednak jeden wyjątek jeśli chodzi o głos, a mianowicie: parodysta. Nie będzie to jednak identyczny głos naśladowanego, ale dzięki wyjątkowym umiejętnościom parodysty, w barwie i melodyce wypowiadanych słów i zdań bardzo zbliżony do pierwowzoru.

Jednakże nie o to chodzi w kształceniu i rozwijaniu osobowości przyszłego artysty, piosenkarza, czy śpiewaka, żeby opanował sztukę naśladownictwa, wręcz przeciwnie. Musi umieć wypracować własny styl i swoją nietuzinkową kreację.

Kiedy zacząć?

Spotkałam się już z przypadkiem 8-miesięcznego niemowlęcia, który idealnie powtarzał za mną wysokości dźwięków na samogłosce otwartej „a”, lecz to był tylko dowód, że posiadał słuch relatywny (zdolność odróżniania wysokości następujących po sobie dźwięków). Inna sprawa, czy troskliwi rodzice potrafią zadbać o edukację muzyczną uzdolnionego dziecka, nawet już z chwilą opanowania przez niego umiejętności mowy.

Talent muzyczny i zamiłowanie do śpiewu najlepiej uwidaczniają się w wieku przedszkolnym i szkolnym. Należy zwrócić na to uwagę i umożliwić dziecku kształcenie i rozwijanie tych cech jak najprędzej, zanim jakiś zawistny i twardogłowy „nauczyciel” nie stłamsi talentu.

A gdzie jest kres możliwości wokalnych?

Tu odpowiem krótko: zależy u kogo. U jednych zdarza się wcześniej, u innych później, w zależności jaki gatunek twórczości wokalnej uprawia artysta i jakie są jego predyspozycje naturalne. Piosenkarze z pewnością mają dłuższy „żywot”, choć słyszałam o debiucie 72-latka (!) na scenie opery, a to jest trudny gatunek wokalu i z pewnością wymagający większej kondycji.

Jak z tego wynika, uczyć się można w każdym wieku. Członkowie chórów amatorskich to często ludzie starsi i jeśli mają to szczęście mieć dobrego dyrygenta, to i oni robią postępy po wielorakich próbach.

Mimo wszystko osobiście radzę rozpoczynać naukę śpiewu solowego w wieku młodzieńczym, bo wtedy możesz najwięcej osiągnąć jako profesjonalista ze swoim zasobem energii i bez bagażu przykrych zdarzeń losowych.

Copyright © 2009-2011 Krystyna Kozakiewicz - Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, kopiowanie i odtwarzanie w Internecie i środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody zabronione.

13 komentarzy »

 • Daria napisał(a):

  fajne hehe przydadzą mi się te wskazówki bo chce zostać piosenkarką i myśle że mam fajny głos hehe:)

 • Ania napisał(a):

  Mam 20 lat. Ostatnio zapisałam się na wakacyjne warsztaty wokalne (trwające 3 dni). Dowiedziałam się tam, że mam ładną barwę głosu co mnie bardzo zaskoczyło, muszę tylko nauczyć się panować nad głosem bo wkrada się wibratto. Bardzo lubię śpiewać a chciałabym poprawić swój głos, dowiedzieć się czegoś więcej. Byłoby fajnie 🙂

 • Łukasz napisał(a):

  Jak byłem w przedszkolu to jako jedyny z chłopaków między dziewczynkami śpiewałem 🙂 i ciągle mnie chwalili to były piękne czasy. potem się na tym skończyło mam 18 lat i zamierzam powrócić do śpiewu, różnie to teraz bywa ale biorę się do pracy 😀

 • Kasia napisał(a):

  Mam 12 lat. I ogromny problem… Kiedy jestem rozśpiewana potrafię zaśpiewać od h dwukreślnego do
  h 3 oktawy wyżej, ale śpiewam tak jak na chórze, ziewając. Chciałabym umieć śpiewać estradowo. Piosenki znanych piosenkarek sprawiają mi problem, bo nie dam rady wysoko śpiewać inaczej niż na chórze… Tylko piosenki Adele nie są problemem, ale ona śpiewa kontraltem. Co mam robić ?
  Mając taka skalę mam szansę śpiewać kontraltem …

  • Krystyna napisał(a):

   Musiałaś coś pokręcić z tymi oktawami, sprawdź swoją skalę głosową u specjalisty.
   Jeśli chcesz śpiewać estradowo i solo, to musisz przestać śpiewać w chórze. W jednym z moich artykułów pisałam o asymilacji głosów.
   Przeczytaj artykuł pt: „Kształcenie głosu śpiewaka”

 • Kacper napisał(a):

  Mam taki problem, że bardzo chciałbym się nauczyć screamo/growl tylko zabardzo nie wiem w jakim wieku można to rozpocząć. Mam 14 lat :/

  • Krystyna napisał(a):

   To nie ma nic wspólnego z wokalistyką. Charczenie nie mieści się w standardach piękna. Podejrzewam, że wymyślił to jakiś satanista na przekór pięknu i dobru. To jest chore, to nie ma szans na przetrwanie. Nie idź tą drogą!

 • Patrycja napisał(a):

  Synek ma 4 latka. Uwielbia śpiewać. Wlacza piosenki i naśladuje piosenkarzy. Wszystko robi identycznie, wysoko, bisko, przeciaganie itd. Od kiedy warto pomyslec o lekcjach śpiewu dla niego. On to kocha i wszedzie go chwalą

  • Krystyna napisał(a):

   Witam Patrycjo ! Uważam, że przedszkole i szkoła podstawowa, to doskonałe miejsca na muzykowanie do czasu aż synek będzie miał za sobą mutację głosu, bo na ogół każdy chłopiec to przechodzi. Dobrze byłoby zapisać chłopca w wieku 8 lat do jakiegoś chłopięcego chóru, bo tam może zacząć intensywniej rozwijać swoje umiejętności wokalne. W okresie mutacji zrobić przerwę, a potem spróbować solidnych lekcji śpiewu u profesjonalisty.
   Życzę powodzenia!

 • Joanna napisał(a):

  Mój problem jest taki że mam przeciętny głos i nie umiem wymawiać r czy da sięjakoś i tak ładnie śpiewać? Nawet jak się naucze to co z literką r? Chodziłam kiedyś do logopedy ale to nic nie pomogło teraz mam 13 lat i dalej nie umiem :/

Kanał z komentarzami | TrackBack URL


Skomentuj

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline